Szeresd a hegedet, hisz' a kapcsolatotok a sírig tart!

2021.11.15

A legfontosabb tanács, amit adhatok már rögtön a címben látható.

A hegek a test öngyógyításának legszembetűnőbb jelei. Ha például egy műtét során (de elég csak elvágni az ujjunkat) megsérül a hámszövet és az alatta lévő szövetek (kötőszövet, izomszövet, idegszövet), a testben megannyi biokémiai folyamat (pl. véralvadás, kollagén szintézis, stb.) indul meg annak érdekében, hogy a sérülést helyreállítsa. A seb két széle között kollagénhidak alakulnak ki, így zárva a keletkezett nyílást. Mivel a kollagént termelő sejtek (fibroblasztok) gőzerővel dolgoznak a hiba elhárításán, a szükségesnél jóval több, erős kollagénhidat építenek a tér minden irányába. Ha a heget és a heg körüli kötőszövetet nem kezeljük, nem mobilizáljuk, akkor olyan nem kívánatos összenövések is kialakulhatnak, amelyek nagy mértékben korlátozhatják a mozgást - pl. két egymás mellett lévő izom (kötőszövetes burka), amelyeknek egymáson el kellene csúszniuk, összenő -, felborítják az izomegyesúlyt, ezáltal megváltoztatva az egészséges mozgásmintát.

Mivel fáj (hiszen húzódik) bizonyos mozgások kivitelezése, nem erőlteti az ember. Ezt az agy úgy érzékeli, hogy akkor erre a típusú mozgásra nincs is szükség, elég ezt maximum annyira mozgatni, ami még nem - vagy csak kicsit - fájdalmas ...aztán már ez is túl sok lesz. Úgy lehetne jellemezni ezt a folyamatot, mint egy önmagát gerjesztő és tápláló negatív spirált, vagy "ördögi kör"-t, ha úgy tetszik. Ráadásul a heg lehet, hogy nem is a közvetlen környezetében okoz panaszt (legtöbbször nem ott okoz), hanem távolabb, a test másik részén. Például egy hasi heg esetén az ember hajlamos görnyedt testtartást felvenni, mert úgy kevésbé húzódik a heg körüli rész. A hasa nem fáj, hiszen kompenzálta a megváltoztatott testtartással. A görnyedt tartás miatt viszont előbb-utóbb megfájdul a háta, nyaka. Ez szintén azzal magyarázható, hogy a kollagén rostos kötőszövet (fascia) - ami a nyújtási (tenziós) erőkkel szemben ellenálló szövet - az egész testet egy egybefüggő pókhálóként behálózza. Ha valahol ez a pókháló összegabalyodik, húzódik, akkor ez az egész rendszerre hatással lesz. Ugye hogy kevesen gondolnak például a reggelre rendszeresen beállt nyakuk esetén az akár évekkel ezelőtti (pl. császáros/vakbél műtét, stb.) hegükre, mint a probléma lehetséges forrására? 

Hegesedési defektusok, avagy "amikor porszem kerül a gépezetbe"

Hegesedési defektusról akkor beszélünk, amikor a hegesedés folyamata zavart szenved. Négy féle defektust szoktunk elkülöníteni:

  1. Atróf heg: a bőr szétnyílik, megszakad. Ilyen pl. sokaknál a BCG oltás helye, vagy a himlőhelyek
  2. Hipertróf heg: a heg kiemelkedik a környező bőrfelületből, vöröses színű, kemény tapintású, de kizárólag a seb fölött látható.
  3. Keloid: a heg kiemelkedik a környező bőrfelületből, csillogó, fehéres színű, kemény tapintású és túlnőtt a seben ( pl. 2 cm-es volt a vágás, de 5 cm-es a heg).
  4. Kontraktúrás: a heg, vagy bizonyos szakaszai behúznak a test belsejébe, mintha "lyukas" lenne a heg.

Hegesedési defektusok kialakulásának leggyakoribb okai:

  • elfertőződik a seb
  • ugyanazon a helyen többször felnyitják
  • nem megfelelő lokális keringés (legtöbbször az immobilitás miatt)
  • fehérjehiányos táplálkozás
  • folyadékhiány

 bizonyos gyógyszerek (pl. szteroid. és nem szteroid gyulladásgátlók)

A hegesedési defektusok egy része esztétikailag is szépen kezelhető - például a hipertróf hegek általában nagyon jól reagálnak a hegkezelésre -, más részük azonban látványra nem, vagy nem jelentősen javul. Ilyen hegtípus a keloid. Itt kell megjegyeznem, hogy a keloidképződés az egyik leglátványosabb - nem a szó pozitív értelmében véve - hegesedési defektus, amikor hanyatt-homlok rohan az ember a műtétet végző sebészhez reklamálni. A rossz hír az, hogy keloidképződésre való hajlam esetén sajnos nem orvosi hibáról, hanyagságról van szó. (Ennek ellenére természetesen mutassuk meg az orvosnak, csak lehetőleg ne harapjuk le a fejét rögtön, hogy mit is művelt velünk!) Ha valakinek keloidos hege van, élete végéig tanácsos tartózkodnia a testékszerek viselésétől, tetoválások készíttetésétől és - amenniyre lehet - a hegesedéssel járó sérülésektől.

Ha bármilyen kérdés merülne fel valakiben a friss, de akár évekkel, évtizedekkel korábbi hegeivel kapcsolatban, keressen bátran!