A masszázs jótékony hatásai, avagy "minden fejben dől el"

2021.11.15

Gondoljunk csak bele, hogy a pici csecsemők is legszívesebben egész nap az édesanyjuk karjai közt lennének. Olyankor megnyugszanak, elcsendesednek, el is alszanak. Mivel a bőrünk irha rétegében kötőszövetes burokba ágyazva - és anélkül is - rengeteg apró idegvégződés található, amelyek a testet körülvevő világból érkező ingereket (pl. hideget, meleget, nyomást, megnyúlást) felfogják és továbbítják az agy felé, a bőr puszta érintésével hihetetlen mennyiségű információhoz juttathatjuk az agyunkat. Közvetlenül a bőrünk alatt elhelyezkedő felszínes fascia rétegben kb. 100millió érzékelő idegvégződés található. Mennyi információ származik innen, te jó ég! Ha ezek a receptorok pozitív információkkal látják el az agyat, akkor a "Főnök" megnyugszik, hogy minden rendben van, nincs veszélyben a test, kicsit ő is lazulhat. Ha az agy képes lazítani, az azt jelenti, hogy az egész testben létrejön egy relaxált állapot, ami miatt például csökken a vérnyomás.

Az inakban, izmokban, ízületi tokokban, szalagokban és legnagyobb számban a bőrünk alatt lévő felszínes fasciában olyan receptorok is vannak, amelyek a test, testrészek térben való elhelyezkedéséről, az ízületek helyzetéről küldenek információt (proprioceptorok). Például, hogy éppen hogy áll a karom: lóg mellettem, vagy esetleg a magasba nyújtózkodok vele? A két esetben teljesen más helyzetben van a vállízületem... és akkor is tisztában vagyok vele, hogy éppen hogy áll a karom, ha becsukom a szemem. (De jó! Most valószínűleg mindenki tornáztatja a vállát, aki ezt olvassa!) Ha ezek az információk rendben elérnek az agyig, akkor nincs veszély, jól érezzük magunkat. Viszont ha valami nem stimmel, akkor az agy a test védelmében intézkedéseket tesz. Például elkezdünk szédülni, hogy leüljünk, vagy gyorsan megkapaszkodjunk valamiben. Ugyanígy megfájdulhat a fejünk, megfeszülhetnek bizonyos izmaink, nem mozoghatnak megfelelően az adott ízületeink, hogy rögtön hagyjuk abba azt, amit csinálunk. Így "zsarol" minket a saját agyunk, de mindezt a lehető legjobb szándékkal teszi, hogy megvédje a testünket a sérüléstől. Ha jó a propriocepciónk, sokkal kisebb a valószínűsége egy esetleges sérülésnek is... nem csak a sportban(!!!).

A felszínes fascia rétegei között apró kanyarulatos csatornácskákban áramlik a felszínes nyirok. Ha ezekben a kis csatornákban valamilyen oknál fogva - valamilyen külső (pl. túl szoros zokni), vagy belső (pl. túlerőltetés miatt megduzzadó izmok) nyomásfokozódás hatására - a nyirokáramlás lelassul, vagy megszűnik, akkor ott nyirokpangás alakul ki, tehát ödéma keletkezik. Ugye most sokaknak eszébe jutott, hogy milyen ciki volt a strandon levetni a térdzoknit, mert utána még jó ideig látszott a nyoma a bőrünkön? A bőr finom érintésével - hiszen nagyon közel van a bőrünk felszínéhez, nem kell nagy erő az eléréséhez - segíthető a felszínes nyirok akadálytalan áramlása, az ödémák megszüntetése. (Fontos, hogy az itt leírtak alapvetően egészséges emberekre értendők. Egy nyirokkeringési zavarral (pl. lymphoedema) élő ember ödémáit csak az arra speciálisan képzett terapeuta kezelheti!)

Összességében minél több érintést kapunk, minél többet és minél változatosabban mozgunk, annál edzettebb lesz nem csak a testünk, hanem az idegrendszerünk is. Gyerekek esetében a propriocepció javításával javul a mozgáskoordináció, a finommotorika, és a figyelem is. ...ez fontos, mert többen mondták már, hogy "Minden fejben dől el!"... és tényleg!